Zde si přečtete aktuální inzeráty

Všeobecné informace

Policejní zprávy

Kultura

Cestování

Sport

Vaše názory
Kopírování, tisk, reklama Cheb

Zázrak v černém domě v Západočeském divadle v Chebu

Ještě dvě premiéry uvede Západočeské divadlo v Chebu do konce právě probíhající sezóny (Ne)sourodých dvojic. Tou první bude v sobotu 26. května černá groteska Milana Uhdeho s názvem Zázrak v womens hidden heel shoes černém domě.

Text, ověnčený Cenou Alfréda Radoka za nejlepší původní českou hru, uvedenou v sezóně 2006/2007, v současné době zažívá další vlnu zájmu inscenátorů. Chebská premiéra přichází necelý měsíc po uvedení této hry v brněnské Redutě.
Není tajemstvím, že inspirací k napsání hry Zázrak v černém domě byl českému spisovateli, dramatikovi a politikovi Milanu Uhdemu příběh jeho vlastní rodiny. Motiv pátrání po hluboko zasutém rodinném tajemství se táhne jeho dramatickou tvorbou už dlouhá desetiletí. Rodina Uhdeových skutečně obývala funkcionalistickou vilu a samotné postavy mají rolex imitacion přinejmenším vzdálený předobraz v autorových příbuzných.
V Zázraku v černém domě ovšem v žádném případě nehledejte bulvární ztvárnění skandálů známé rodiny. Hra je naopak plnokrevným dramatem, kterému nechybí svébytný názor na dnešní svět, reflektující společenskou pasivitu, zahleděnost do minulosti či neochotu k řešení problémů. Jako bonusy nabízí černý humor a takřka detektivní pátrání.
(Ne)sourodých dvojic se v naší nové inscenaci vyskytuje hned několik. Především despotický otec v podání Pavla Marka a matka Jarmily Šimčíkové, kteří střeží dlouhá léta utajovanou rodinnou historii. Dále pak dvojice synů, z nichž jeden je bývalý disident (David Beneš) a druhý nomenklaturní kádr (Michal Švarc). Sestavu doplňují v dalších rolích Radmila Urbanová, Vladimíra Vítová, Pavla Janiššová a Jindřich Skopec.
Pro hostujícího režiséra Davida Šiktance jde o druhé setkání s chebským souborem po předloňském nazkoušení australské komedie Noc bláznů. Autory výpravy jsou scénograf Jan Štěpánek a Juliána Kvíčalová, která navrhla kostýmy. Hudbu k inscenaci napsal Michal Vejskal a dramaturgie se ujala Martina Pokorná.
Zázrak v černém domě se po své premiéře v sobotu 26. května od 19 hodin bude hrát v této sezóně ještě v úterý 29. května od 17 hodin, ve čtvrtek 31. května od 19 hodin a v sobotu 16. června rovněž od 19 hodin.


Publikováno: 24. května 2018


Více z kategorie Kultura

Copycentrum ve Valdštejnce

Kopírování, tisk, vazby, laminace. Výroba razítek Cheb

Cheb a Chebsko

Portál pro Cheb a okolí - katalog firem, kultura, reklama Cheb

Reklama Cheb

Studio Black Queen - reklamní agentura a vydavatelství Cheb

Magnetky se samolepkou

Vyzdobte si lednici suvenýrem z cest! Hrady, zámky, rozhledny...

Tiskárna Cheb

Digitální tisk v centru Chebu - vizitky, letáky, kalendáře...